Pestovanie čerešní

Pevne dúfam, že pesničku „Čerešničky, čerešničky, čerešne ... „ všetci poznáte. A možno si ju budete pospevovať počas celého tohto článku. A ak nie, nevadí, hlavne, ak sa dozviete čo najviac o pestovaní, odrodách a podpníkoch pre čerešne.

  

Nároky na stanovište.

   Čerešňa je v podstate teplomilnejší ovocný druh. Hlavne z toho dôvodu, že je citlivejšia na mráz v dreve a počas kvitnutia. Aj keď ako sa vraví – výnimka potvrdzuje pravidlo, mám osobnú skúsenosť slušnej úrody čerešní v severnejších okresoch. Čerešne vyžadujú hlboké, hlinité až hlinitopiesočnaté pôdy – ľahšie, dostatočne priepustné. Odporúčame ich pestovať do nadmorskej výšky 350m.n.m.

Opeľovacie pomery a rozdelenie čerešní.

   Väčšina odrôd čerešní je cudzoopelivá, to znamená, že na záhrade by ste mali mať aspoň 2 čerešne, a to každú odrodu inú s podobným termínom kvitnutia. Máme však dostupných aj zopár samoopelivých odrôd ( napr. Lapins, Sunburst ). 

 

   Čerešne rozdeľujeme podľa pevnosti dužiny na :

  • chrupky ( pevná dužina )
  • srdcovky ( mäkká dužina )
  • polochrupky ( polomäkká dužina )

 

   Takisto dozrievanie označujeme čerešňovými týždňami :

1. čerešňový týždeň     ( 24.5. – 6.6. )    = Nemecká rýchlica, Rivan

2 . čerešňový týždeň    ( 8.6. – 18.6. )    = Karešova, Gaštánka, Burlat

3.  čerešňový týždeň    ( 20.6. – 30.6. ) 

4.  čerešňový týždeň    ( 2.7. – 12.7. )     = Sam, Summit

5.  čerešňový týždeň    ( 14.7. – 24.7. )   = Schneiderova, Kordia, Van, Těchlovan

6.  čerešňový týždeň    ( 26.7. – 8.8. )     = Hedelfingenská, Regina

7.  čerešňový týždeň    ( 10.8. – 20.8. )

 

Podpníky pre čerešne.

   Najrozšírenejšími podpníkmi pre čerešne sú čerešňa vtáčia a mahalebka. Čerešňa vtáčia alebo vtáčnica je bujne rastúci podpník a mahalebka je stredne rastúci podpník. Odrody na týchto podpníkoch vyžadujú dostatok miesta. Koruna je košatá a rozložitá. Spon výsadby pri bujnejšie rastúcich podpníkoch odporúčame 6 – 8 m x 5 -  6m. Keďže v posledných rokoch je požiadavka mať v záhrade menšie stromy, začali sa s obľubou používať slabšie rastúce podpníky ako napr. Colt, P-HL-A,C. Stromy prichádzajú skôr do rodivosti, sú menšie, ľahšie sa plody oberajú.

    Vo veľkovýrobe sa osvedčil slaborastúci podpník Gisela 5 a Gisela 6. Podpník Gisela 5 má o 2/3 nižší vzrast ako čerešňa vtáčia. Používa sa na dopestovanie štíhleho vretena. Podpník Gisela 5 má veľmi dobrý koreňový systém s dostatkom koreňových vlásočníc. Strom prichádza do rodivosti už v 2. – 3.roku. Odporúčaný spon výsadby je 2,5 – 3m x 4 – 5m. Už vo 4.roku môžeme na strome nájsť úrodu 10kg na 1strom a viac.

 

Odrody čerešní.

   Burlat – polochrupka, dozrieva v 2. čerešňovom týždni. Je cudzoopelivá. Vhodnými opeľovačmi sú Karešova, Gaštánka a Rivan. Patrí medzi najobľúbenejšie odrody, pretože plody nestihnú vrtivku čerešňovú, a teda nie sú červivé. plody sú veľké, veľmi chutné, vhodné najmä na priamy konzum.

   Gaštánka – srdcovka, dozrieva v 2. čerešňovom týždni. Je cudzoopelivá. Vhodnými opeľovačmi sú Burlat, Gaštánka a Rivan. Plody sú stredne veľké a aromatickou dužinou. Tak ako Burlat netrpí vrtivkou čerešňovou. Odroda nie je náročná na stanovište, vhodná najmä na priamy konzum.

   Hedelfingenská – chrupka, dozrieva v 6. čerešňovom týždni. Je cudzoopelivá. Odporúčanými opeľovačmi sú Kordia, Napoleonova. Plod je veľký, aromatický, šťavnatý. Je vhodnejšia pre teplejšie polohy.

   Karešova – srdcovka, zreje koncom 2. čerešňového týždňa. Je cudzoopelivá – opeľovačmi môže byť Burlat, Gaštánka. Plody sú veľmi kvalitné, veľké, netrpia vrtivkou čerešňovou. Cenná na priamy konzum.

   Kordia – chrupka, zreje v 5. – 6. čerešňovom týždni. Potrebuje opeľovača – napr. Sam, Van, Regina, Schneiderova. Plody sú veľmi kvalitné, veľké a tmavé. Netrpí moniliózou. Najpoužívanejšia odroda pre intenzívne sady. Vhodná na priamy konzum aj na spracovanie.

   Rivan – srdcovka, zreje v 1. čerešňovom týždni. Je cudzoopelivá – vhodnými opeľovačmi sú Burlat a Karešova. Plody sú stredne veľké, šťavnaté, mierne aromatické. Plody nepraskajú a netrpia vrtivkou čerešňovou. Vhodná najmä na priamy konzum.

   Sam – chrupka, zreje v 4. – 5. čerešňovom týždni. Dobre ju opeľujú odrody Kordia, Napoleonova, Van. Plody sú veľké, veľmi chutné s aromatickou dužinou. Odroda je odolná voči mrazom.

   Těchlovan – chrupka, dozrieva v 5. – 6. čerešňovom týždni. Vhodnými opeľovačmi sú Sam a Hedelfingenská. Plod je veľmi veľký, tmavý, výbornej chuti. Odrodu odporúčame pestovať v teplejších oblastiach.

   Van – chrupka zrejúca v 5. – 6. čerešňovom týždni. Opeľuje ju Kordia a Napoleonova. Plody sú veľké, sladké. Odporúča sa vysádzať do suchších oblastí.

   Napoleonova – chrupka, dozrieva v 5. – 6. čerešňovom týždni. Je cudzoopelivá. Vhodnými opeľovačmi sú Karešova, Gaštánka a Hedelfingenská. Plody sú väčšie, žltočervené, sladké, šťava nefarbí. Je odolná voči mrazom.

   Schneiderova – chrupka dozrievajúca v 5. čerešňovom týždni. Je cudzoopelivá – ako opeľovače sa využívajú najmä Kordia, Regina, Hedelfingenská. Plody sú veľmi veľké, pevné, šťavnaté s aromatickou dužinou. Odroda je odolná voči mrazom v kvete aj v dreve.

   Regina – chrupka, zreje v 6. čerešňovom týždni. Opeľujú ju Kordia, Hedelfingenská a Schneiderova. Plody sú veľmi veľké, tmavé, šťavnaté. Patrí medzi najkvalitnejšie neskoré odrody.

   Summit – chrupka dozrievajúca v 4. čerešňovom týždni. Vhodnými opeľovačmi sú Kordia, Van a Napoleonova. Plody sú veľké, kvalitné s aromatickou dužinou.

   Lapinssamoopelivá chrupka, zrejúca v 5. čerešňovom týždni. Plody sú kvalitné, veľké, tmavočervené, veľmi chutné. Odroda vhodná na priamy konzum aj na spracovanie najmä pre záhradky.

 Ing. Monika Ďurišová

november 2015
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30