Černice a Tayberry

Opis rastliny a jej pestovanie : sú to rastliny s dlhými, prirodzene poliehavými výhonmi, ktoré je potrebné pestovať na nejakej opore, podobne ako vinič. Bez opory sa rastlina veľmi bujne rozrastá a v záhrade zaberá veľa miesta.

Rastliny vyžadujú dostatočne kypré, humusom zásobené pôdy, ale dobre znášajú aj menej kvalitné pôdy. Najlepšie sa im darí na slnečnom a suchšom stanovišti. Neznášajú zamokrené pôdy, tu rastliny odhnívajú. Beztŕnne odrody vyžadujú teplejšie stanovište, inak môžu namŕzať. Rastliny vysádzame na jeseň alebo na jar, sadenice predpestované v črepníku je možné sadiť aj v priebehu leta.

Rez : keďže rastlina pomerne bujne rastie, rez je v tomto prípade veľmi dôležitý. Spočíva v odstraňovaní vyrodených výhonov. Po zbere necháme na rastline 4 – 6 výhonov, ktoré skrátime na dĺžku 2 – 2,5 metra a bočný obrast skrátime na 4 – 6 púčikov. Takto upravené výhonky uviažeme k opore.

Odrody černíc : najznámejšia beztŕnna je Thornfree, k ďalším patrí Black Satin, Orkan

Odroda malinoostružiny : Tayberry – veľkoplodá červená odroda s tŕnitými stonkami.

Prečo pestovať ! : rastliny majú dlhú rodivosť počas leta, je to obľúbené ovocie na prípravu džemov, marmelád, kompótov a ovocných štiav.

 

Kiwi

Popis rastliny : je to liana, podobná viniču. Pestuje sa   na pergole, drôtenke, či inej opornej konštrukcii.

Pestovanie : kiwi sadíme prevažne na jar. Je odolná voči mrazom, no mladé rastliny je potrebné chrániť vetvičkami z ihličia. Sadí sa na teplé, slnečné až polotienisté a pred vetrom chránené miesto do ľahkej piesočnatej pôdy, obohatenej o kompost a s nízkym obsahom vápnika. Kiwi je citlivé na preschnutie substrátu, preto je nutné hlavne v letných mesiacoch rastlinu výdatnejšie polievať. Začína kvitnúť v máji až júni a plody má v septembri. Prvé kvety a plody sa objavia asi po 4 - 6 rokoch, preto je potrebná trpezlivosť.

Rez : Strihanie je veľmi dôležitá činnosť pre tvorbu plodov. Najvhodnejším obdobím je leto alebo zima. Nechávajú sa 2 - 3 hlavné výhonky, ktoré sa v polovici júni skrátia. Odstraňujú sa výhonky, ktoré rodili v predchádzajúcom roku.


   Obr - Šípka vľavo - nový dlhý výhonok                 

              nestrihať - nasledujúci rok vytvorí 

              krátky plodonosný výhonok
               Šípka vpravo - dlhý výhonok s plodmi   

              sa v zime zreže na 10 cm

 

Hnojenie :  rastlina je nenáročná na pestovanie - výživa sa pridáva 1x ročne, stačí 1 - 3 litre kompostu do oblasti koreňov.

Odrody : Jenny, Weiki ( samoopelivé )

Prečo pestovať ! : obrovský zdroj vitamínu C.