Náš tip pre záhradu a voľný čas

Hlavná stránka / Blog / Náš tip / Špeciálne a nenáročné ovocie aj do Vašej záhrady
Náš tip

Špeciálne a nenáročné ovocie aj do Vašej záhrady

28. apríl 2019

Zemolez

Lonicera Kamtschatica - Zemolez alebo Kamčatská čučoriedka je opadavý ker. Je málo náročná rastlina, dobre rastie aj vo vyšších nadmorských výškach, je mrazuodolná, vyžaduje piesočnatohlinité pôdy. Zemolez je cudzoopelivý, preto je dôležité zakúpiť si dve rôzne odrody. Optimálny výsadbový spon je 2,5 x 1m, kontajnerovanú rastlinu môžete vysádzať od jari do jesene. Na rez je veľmi nenáročná, prvý zásah sa robí po piatich až siedmich rokoch - zmladzovací rez. Zemolez je ideálna rastlina na bio produkciu, netrpí skoro žiadnymi chorobami a škodcami. Patrí medzi ovocie, ktoré prvé dozrieva. Plody majú široké využitie, môžete ich jesť čerstvé, mrazené, sušené, alebo spracovať na džem, šťavu, sirup ba aj víno. Obsahuje vitamíny C, B, polyfemoly a antokyány, železo, jód a meď. Odporúča sa pre celkové posilnenie organizmu, má antiseptické a antisklerotické účinky, pomáha pri poruchách trávenia.

Aktuálna ponuka v Záhradnom centre a v E-shope Plantex

Odrody:

Balalajka

Eisbär

Kalinka

Leningradsky Velikan

Myberry / Maibeere

Nimfa

Wojtek

Nároky na pôdu a klimatické podmienky

Zemolez kamčatský a jeho odrody patria u nás k najmenej náročným druhom ovocia na podmienky pestovania. Dobre rastie tak v nížinách, ako aj vo vyšších nadmorských výškach. Pre svoje nízke nároky na teplo a krátke vegetačné obdobie je veľmi vhodný do stredných a vyšších horských oblastí Slovenska. Môžeme ho vysadzovať aj v mrazových kotlinách nakoľko je mimoriadne mrazuvzdorný, v dreve vydrží mrazy až   - 45 °C a v kvete - 7 °C bez poškodenia. Optimálne sú menej úrodné pôdy so slabo až stredne kyslou reakciou. Vhodné sú piesočnaté, piesočnato hlinité aj hlinité pôdy s dostatkom humusu.

Výsadbový materiál a výsadba

Zemolez kamčatský je cudzoopelivý, preto dôležitým predpokladom jeho spoľahlivej rodivosti je výber minimálne dvoch vhodných odrôd! Na vysádzanie použijeme predpestovaný rastlinný materiál aspoň jednoročný, dodávaný s dobre prekoreneným zemným balom. Optimálny spon vysadzovania pre väčšinu odrôd je 2,5 x 1 m. Sadenice zemolezu, vybraté z kontajnera alebo z pôdy v škôlke, sadíme na trvalé stanovištie o 3 - 4 cm hlbšie. Po vysadení výhonky (letorasty) nerežeme ani nezakracujeme. Vzhľadom na to, že zemolez začína vegetovať skoro na jar, optimálny termín vysádzania je jeseň. Rastliny v kontajneroch však možno vysadzovať celoročne s výnimkou zimného obdobia keď je pôda zamrznutá.

Ošetrovanie počas vegetácie

Ihneď po vysadení je vhodné pozemok v okolí rastlín namulčovať kôrou, štiepkou prípadne pilinami v šírke 1 m a v hrúbke 5 až 8 cm aby sme zabránili zaburineniu. Mulčovací materiál podľa potreby dopĺňame. V prípade veľmi suchého počasia použijeme závlahu. Medziradie zatrávnime a pravidelne kosíme. Je to v našich podmienkach takmer ekologický ovocný druh, preto nevyžaduje chemickú ochranu a rez rastlín sa odporúča až v piatom či šiestom roku po vysadení.

Hnojenie a závlaha

Zemolez patrí k druhom málo náročných na živiny, hoci dobre reaguje na hnojenie. Na veľmi úrodných pôdach plody obsahujú dokonca viac horkých látok, ako na chudobnejších, čo nie je veľmi žiadúce. Na veľmi chudobných pôdach do vysadbových jám pred vysadením môžeme primiešať vyzretý kompost, príp. menšie množstvo niektorého z NPK hnojív. Pravidelnejšia závlaha je potrebná len v suchších oblastiach, inde stačí zalievať len pri dlhotrvajúcom suchu, ktoré je sprevádzané vysokými teplotami.

Choroby a škodcovia

Prednosťou zemolezu kamčatského je, že netrpí významnými chorobami ani škodcami a preto ho môžeme pestovať úplne ekologickým spôsobom.

Dozrievanie a zber plodov

Zemolez v našich podmienkach dozrieva veľmi skoro a to už koncom mája a ani medzi odrodami nie sú veľké rozdiely v termíne dozrievania. Plody dozrievajú postupne na rastline, preto zber vykonávame viackrát. Dozreté bobule pri väčšine odrôd samovoľne opadávajú, preto plody z týchto odrôd môžeme oberať striasaním na podloženú plachtu. Dozreté bobule sú tmavomodré až fialovomodré s rôznym stupňom voskového nádychu. Bobule sa po dozretí ľahko oddeľujú, opadávajú, sú veľmi mäkké, preto ich nestláčame a ukladáme v tenkej vrstve. Z jednej dospelej rastliny možno zozbierať 1 - 5 kg plodov, v závislosti od odrody.

 

 
 
 
 
 
 
Autor: Plantex
Zdroj: https://www.wikipedia.org/ 
http://www.mountberry.sk/