Náš tip pre záhradu a voľný čas

Hlavná stránka / Blog / Náš tip / Magnólia - symbol jari
Náš tip

Magnólia - symbol jari

12. august 2021

Vznešený strom, aj tak môžeme nazvať Magnóliu. Pre mnohých z nás je kvitnúca magnólia znamenie, že jar je naozaj tu! Je to prvý kvitnúci strom a po sychravej a bledej zime bez farieb je to práve magnólia, ktorá nám vyčarí úsmev na tvári a dá to znamenie, že naša záhradkárska sezóna sa môže začať.

 

Pestovanie magnólií

Magnólie môžeme vysádzať na jar, alebo aj na jeseň. Je celkovo nenáročný strom. Neznáša vápenaté pôdy. Vyhovujú jej priepustné pôdy s dostatkom humusu. Treba vyberať slnečné, vetrom chránené stanovisko. Taktiež dôležité je myslieť na to, že aj keď je to mrazuvzdorná rastlina do mrazových kotlín ju nevysádzame. Všeobecná zásada pri sadení platí, že jamu vykopeme trojnásobne väčšiu, ako je koreňový bal. Ak nie je dostatočne humózna, môžeme primiešať rašelinu. Koreňová sústava magnólií je  hlboká a taktiež rozložitá. Takže ju neokopávame, aby sme korene porušili a taktiež nesadíme v blízkosti iné kry. Ideálne sa jej darí keď je ako solitér, veď jej krásna a bohato kvitnúca koruna si priestor aj zaslúži. Magnólie zle znášajú sucho. Takže nemôžeme na ňu v letných suchých mesiacoch zabúdať a dopriať jej dostatočne potrebné množstvo vody. Nič nepokazíte tým, že okolo stromu spravíte určovaciu nástelku. Tým zabránite nadmernému výparu pôdy. Tieto vznešene stromy sú úchvatné aj v tom, že sa im darí v mestách.

 

Rozdelenie magnólii

 

Magnólia soulangova (soulangeana)

Najznámejším a azda aj najviac pestovaným druhom je magnólia soulangova (Magnolia X soulangeana), ktorá dorastá do 6 až 10 metrov, má krásne bielo ružové, veľké kvety a môžeme ju nájsť v mnohých záhradách či parkoch. Kvitne od marca až do mája a využíva sa ako dominanta záhrad. Magnólia soulangova je okrem svojej klasickej podoby dostupná aj vo viacerých kultivaroch rôznych farieb, veľkostí či tvarov.

 

Magnólia ľaliokvetá (liliflora)

Magnólia ľaliokvetá je populárnym druhom magnólie pochádzajúcej z Juhozápadnej Číny. Tento druh magnólie sa vyznačuje nižším vzrastom (4 m v dospelosti) vďaka čomu existuje najväčšia ponuka a diverzita kultivarov rôznych tvarov kvetov, farieb a veľkostí na trhu práve z tohto druhu. Typická je aj tvarom kvetov, ktoré pripomínajú ľalie.  

 

Magnólia hviezdokvetá (stellata)

Pôvod magnólie hviezdokvetej môžeme hľadať v Japonsku. Je charakteristická nízkym vzrastom (2,5m), pričom šírka jej koruny je takmer dva krát väčšia ako výška. Magnóliu hviezdokvetú ľahko rozoznáme podľa voňavých kvetov v tvare hviezdy, ktoré sa skôr podobajú na sedmokrásku.

 

Magnólia veľkokvetá (grandiflora)

Magnólia veľkokvetá je stálozelený okrasný strom, pochádzajúci z juhovýchodu spojených štátov, kde dorastá až do veľkosti impozantných 28 metrov. V našich klimatických podmienkach sa jej darí len v najteplejších častiach Slovenska. Je mrazuvzdorná do -20 °C, takže je ju potrebné vysádzať na chránené stanoviská, kde nebude vystavená silným mrazom a vetru. Hrubé, voskovité listy magnólie veľkokvetej cez zimu neopadávajú a počas leta až jesene kontrastujú s veľkými krémovými kvetmi.

 

Magnólia sieboldova (sieboldii)

Magnólia sieboldova je menej tradičným druhom magnólie, ktorá kvitne na rozdiel od iných druhov až začiatkom leta (máj/jún), keď už je plne olistená. Magnólia sieboldova pochádza z Východnej Ázie a je ľahko rozoznateľná netypickými bielymi kvetmi s purpurovým stredom.

 

Magnólia holá (denudata)

Tento druh magnólie pochádza z centrálnej a východnej Číny, kde bola po stáročia pestovaná v budhistických kláštoroch. Dorastá do výšky 9 metrov a vyznačuje sa bielymi kvetmi s citrusovou vôňou. Kvitne o niečo neskôr ako klasické magnólie, takže sa väčšinou vyhne prípadným jarným mrazom.

 

Online ponuku Magnólii nájdete v našom eshope.

www.zahrada-plantex.sk

 

 

 

Ing. Vladimíra Janušková, Plantex Veselé