Náš tip pre záhradu a voľný čas

Hlavná stránka / Blog / Náš tip / Hortenzia - rastlina do každej záhrady!
Náš tip

Hortenzia - rastlina do každej záhrady!

26. máj 2021

Myslím, že viacerí z vás mi dajú za pravdu, že v každej okrasnej záhrade by nemala chýbať aspoň jedna hortenzia. Kvitne neskutočne dlhý čas, kedy už väčšina okrasných krov má svoje top obdobie za sebou. Tieto krásky stále kvitnú. Svojími veľkými bohatými kvetmi obohatí každú záhradu. Hortenzia má v zastúpení viacero druhov. Poďme sa na ne bližšie pozrieť, na rozdelenie a zásady pestovania, aby sa v našim záhradách vynímali, ako skutočné krásky.

 

 

Rozdelenie Hortenzii

 • H. paniculata
 • H. macrophylla
 • H. quercifolia
 • H. petiolaris

Hydrangea paniculata – Hortenzia  metlinatá

 

Je opadavý, mrazuvzdorný, okrasný ker so vzpriamenými a pevnými stonkami. Listy sú oválne, stredne veľké a tmavozelené. Vytvára guľovité až kuželovité súkvetia zložené z množstva malých, nenápadných kvetov, ktoré sú obklopené nádhernými, korunovitými kalichmi. Je veľa rôznych kultivarov, ktoré sa medzi sebou odlišujú tvarom, veľkosťou a farbou kvetov, ale aj veľkosťou rastliny. Vo všeobecnosti dorastajú do výšky 1,5 m. Hortenzia metlinatá je odolnejšia. Ľahšie znesie mráz, dočasné sucho aj slnečné stanovište. Prirodzená farba hortenzií je biela, ružová a ružovočervená. Mnohé kultivary počas sezóny menia farbu kvetov.

Pestovanie

Ideálny je polotieň, avšak ako už bolo spomenuté, hortenzia rastie a prosperuje aj na slnečnom stanovišti. Rastliny dobre odolávajú vetru, dažďu aj plnému slnku. Sadíme ich 1 – 3 m od seba.

Zemina
Dobre rastie v priepustnej, mierne vlhkej, humóznej, výživnej pôde s akýmkoľvek pH. Nevyžaduje kyslú pôdu a zvládne aj dočasné sucho.
Starším rastlinám sa odporúča dosypať ku koreňom drvenú kôru v hrúbke cca 5 cm. Kôra pomôže zadržať v pôde vlahu, zabrzdí rast burín a podporí rozvoj užitočných mikroorganizmov. Síce nevyžadujú kyslé pH pôdy, ale ak im doprajeme hnojenie, a tým zvýšime kyslosť pôdy, ich farba hlavne u ružových kultivarov bude sýtejšia.

Zálievka
Počas horúcich letných dní sa odporúča rastlinu pravidelne zavlažovať (ku koreňom). Vyžaduje vlhkú pôdu, hoci je tolerantná aj voči prechodnému suchu.

 

Rez

Hortenzia metlinatá kvitne na tohtoročnom (mladom / jednoročnom) dreve, preto ju treba na jar hlboko zrezať, to podporí tvorbu mladých výhonkov. Strihať treba po skončení mrazov a pred pučaním. Zabezpečíte tým bohaté kvitnutie v tomto roku a kompaktný kríkový tvar. Pri strihaní rastlinu tvarujte napríklad tak, že v strede jej necháte o čosi dlhšie vetvičky ako po okrajoch. Takto dosiahnete kvitnutie po celom obvode rastliny.

 

Zazimovanie
Rastlina je plne mrazuvzdorná, uvádza sa odolnosť až do -34°C. Je to za predpokladu, že máte zdravú a dobre zakorenenú rastlinu.

 

Takže pokiaľ ste sa rozhodli pre metlinaté hortenzie, dám vám zopár konkretných kultivarov, ktoré nájdete u nás na predajni vo Veselom.

 • H. paniculataMagical Fire (ružová výška do 3 m)
 • H. paniculata Silver Dollar (biela, výška 1 – 1,3 m a šírka 1 – 1,8 m)
 • H. panicula Magical Mont Blanc (biela, výška 70 – 80 cm)
 • H. paniculata Fraise Melba (ružová, výška cca 2 m a šírka cca 2 m)
 • H. paniculata Limelight (biela, 1,5- 2 m )
 • H. Early Sensation (bielo ružové kvety 1 – 1,5 m)
 • H. paniculata Grandiflora (biela, výška 1,5 – 3 m a šírka 1- 2 m)

 

Hydrangea macrophyla – Hortenzia kalinolistá