Rady do záhrady

Hlavná stránka / Blog / Rady do záhrady / Nápad ako vysadiť cibuľoviny v októbri
Rady do záhrady

Nápad ako vysadiť cibuľoviny v októbri

30. september 2019

Keď vyskúšate vysadiť cibuľky podľa tohto návodu, na jar budú kvitnúť dlhšie a nebude im naokolo páru.

 

Tulipány, hyacinty, krókusy či narcisy. Obľúbené cibuľoviny sú najkrajšou ozdobou jarných záhrad. Ak sa chystáte na zimnú výsadbu poradíme vám jeden skvelý nápad, ako to urobiť tak, aby vydržali kvitnúť dlhšie a boli ozdobou, za ktorou otočí skutočne každý. Ideálny čas je práve v októbri!


Rýchlenie cibuľovín

Táto metóda vám ušetrí peniaze a môžete vytvoriť úžasné variácie farieb a druhov. Cibuľoviny sa vysádzajú do nádob v jednotlivých vrstvách. Postupne tak budú kvitnúť všetky kvety počas celej sezóny, dávno potom, ako susedom odkvitnú aj posledné lupienky. Zároveň ušetríte za, pretože keď si na jeseň zakúpite cibuľky a dopestujete si ich sami, na jar už nemusíte riešiť nákup okrasných cibuľovín, ktoré sú omnoho drahšie.


Čo môžete vysadiť?

Hyacinty a krokusy

Narcisy

Tulipány – ranné aj neskoršie odrody

 

Ako na to?

Najkrajšie je vysádzanie vo vrstvách, ktoré na jar vytvorí farebné kaskády, ktoré budú kvitnúť postupne, s efektom pretekajúcej misy. Črepník bude doslova preplnený pestrofarebnými kvetmi, pričom každá rastlina bude mať dostatok priestoru na rast, ktorý potrebuje. Črepníky môžete vložiť do pôdy, alebo nechať prezimovať v interiéri a na jar jednoducho postaviť do záhrady či na terasu.

 

 

Pripravíme si nádoby s hĺbkou aspoň 30 cm a minimálne takým istým priemerom. Na dno navrstvíme drenážnu vrstvu (pokojne do nej môžete pridať aj kúsky polystyrénu). Na drenážnu vrstvu navrstvíme 10 cm substrátu pre izbové rastliny, zmiešaného s trochou piesku.

Teraz začneme s vrstvením cibuľovín. Môžeme začať napríklad cibuľky tulipánov a hyacintov. Cibuľky môžu byť pokojne uložené nahusto, avšak nemali by sa dotýkať. Na cibuľky navrstvíme 5 cm zeminy a pokračujeme ďalšími cibuľkami – teraz môžete uložiť napríklad cibuľky narcisov – ideálne je, ak sa ich pokúsite vložiť do medzierok, ktoré vznikli medzi spodnými cibuľkami. Opäť 5 centimetrová vrstva zeminy a posledný rad cibuliek – napríklad krókusy, alebo trpasličie narcisy. Potom navrstvíme posledných 5 cm zeminy a črepník je pripravený.

 

 

 

Čo sa týka zakorenenia, to sa pohybuje od 12 týždňov u tulipánov, cez 10 týždňov u narcisov, až po 8 týždňov pre hyacinty a krókusy. Ak však cibuľoviny vysádzate na jeseň, stačí, ak ich odložíte do na chladné miesto (napríklad do pivnice) substrát udržiavate len veľmi mierne vlhký – z času na čas rosíme a na jar jednoducho prebudíte – začnete intenzívnejšie zalievať a uložíte na svetlé, teplé miesto. V chlade cibuľky na zimu dobre zakorenia a na jar sú pripravené rozkvitnúť do krásy. cm vrstvu zeminy

Ak črepník skladujete v interiéri, teplota by v miestnosti nemala počas zimy prekročiť 10 stupňov, ak vonku, črepník je potrebné zapustiť do zeme a na vrch nastlať lístie, alebo slamu, aby cibuľky nezmrzli.

 

  


Pravidlo na záver:

Pri sadení platí, že cibuľky tulipánov môžu mierne vyčnievať nad povrch substrátu (vyčnievať môže však len špička) narcisy a krókusy musia byť vždy pod zemou tak, aby ich zemina presahovala cez špičku cibuľky.

Nádoby na vysádzanie musia byť vydezinfikované a cibuľoviny je dobré ošetriť fungicídnym prípravkom.

Používať na výsadbu môžete aj menšie nádoby, napríklad s priemerom 10 cm. Do takýchto nádob vkladajte len 1 väčšiu cibuľku (hyacint), 3 stredne veľké cibuľky (tulipány a narcisy) a 6 malých cibuliek (krókusov).

 

Držíme Vám palce vo výsadbe.

 

Tím Plantex

 

 

 

 

 

 

 

 

 

texty

www.tojenapad.dobrenoviny.sk